SPOR YAŞAMDIR

SPOR YAŞAMDIR

Yaşamkent Spor Kulübü her takım da tecrübeli hocalarıyla rakipleriyle farkı açmaya devam ediyor. Ukrayna’lı hocamız Yana Tuka kulüp adına açıklamalarda bulundu.

2 yıl Ukrayna Jimnastik Milli takımda görev alarak, 10 yıl önce Türkiye’ye yerleşen Yana Tuka, jimnastik ve pilates ile iç içe yaşantısını sizler için anlattı. Karantina sürecinde ”Evde kal, sporla kal” youtube de canlı yayınlarıyla spora katkı sağlayan Yana, koronavirüs tedbirleri kapsamında antrenmanlarına başlıyor.

PİLATES VE JİMNASTİK BİRBİRİNE BENZİYOR

Pilates ve Jimnastiğin faydalarını saymakla bitmez, özellikle evde kaldığımız şu günlerde hayatımıza hareketlilik kaydetmek adına duygularını dile getiren Tuka, ‘’ Pilates ve jimnastik birbirlerine yakın spor dalları. Vücut esnetmesi, yavaştan hızlıya doğru giden hareketle, nefes çalışmaları benzer noktaları. Spor değişime çok açık, yenilenen hareketler oluyor. Teknikler değişiyor. Her harekete özel bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle pilatese baktığımızda daha çok dikkat gerektiğini farkediyoruz.’’ dedi.

SPOR RUHUMUZA İŞLİYOR

Sporun kişinin ruhsal anlamda da iyi hissettirdiğini belirten Tuka, ‘’Spor insan vücuda iyi geliyor, spora başlayacağım kelimesi bile mutlu etmeye, enerjik hissetmemize neden oluyor, motive ediyor. Doktorlar da çoğunlukla pilatesi tavsiye ediyor. Doğru hareketler yapıldığı sürece pilatesin faydalarını fark edeceksiniz. Mesela ben anne olduktan sonra pilatese daha çok ağırlık verdim. Kişi kendini tanımalı, eğitmeni de kişiyi.’’ İfadelerini kullandı.

3 GÜN JİMNASTİK YETERLİ

Kendini ve vücudunu tanımalarını sağlamak için haftada üç gün jimnastik antrenmanın yeterli olduğunu söyleyen Tuka, ‘’ Jimnastiği haftada 3 gün ile başlayarak çoğaltabiliriz, jimnastikte kendini geliştirmek isteyenler günde en az 15 dakika, antrenör eşliğinde 1 saate çıkarabilirler. Bununla beraber beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor’’ dedi. Sözlerine şu şekilde sürdüren Tuka, ‘’ Jimnastiğe başlamak için kız çocuklarının ideal yaşı 3, erkek çocukları için 5 diyebilirim. Gelişimleri için çok önemli bir spordur.’’ dedi.

TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM

Ukrayna’da ki okul seçmeleri sırasında keşfedildiğini dile getiren milli antrenör, ‘’ Ben çok zayıf bir çocuktum. Okulumuzda seçmeler vardı. Hoca yanıma gelerek benim jimnastik alanında başarılı olabileceğime inandığını söylemişti. Aklımda yoktu fakat yönlendirmek çok önemli. Sonrasında spor hayatımın merkezi haline geldi. Evlendikten sonra Türkiye’ye yerleştim. Dil bilmiyordum, yeni bir ülke de zorlanacağımı, sporuma devam edemeyeceğimi düşünüyordum. Ama şimdi her şey bambaşka, Türkiye’yi çok seviyorum. Sporumu yapmam ve yeni hayatlara dokunmam da bir bağ oldukları için Yaşamkent Spor Kulübüne teşekkür ediyorum.‘’  ifadelerini kullanarak, kadınlara da seslenen Tuka  ‘’ Kendinizi sevin, kendinizi unutmayın. Vücut gelişiminden ziyade manevi anlam da size iyi geleceğini unutmayın. Ne olursa olsun kendimize bakmalıyız.’’ diyerek sözlerini noktaladı.