Sporcumuzdan TÜBİTAK'a Önemli Proje

 

Sporcularımızdan Orhan Efe Erdem spordaki başarısını eğitim alanında da göstermektedir. Atatürk Anadolu Lisesi’nin 10.sınıf öğrencisi Orhan, TÜBİTAK projesinde kimya alanında “Millikan Deneyi” ile ilgili projede önemli görev üstlenmiştir. Eğitimin bizim için ne kadar önemli olduğunu göstermişlerdir.

 

MİLLİKAN DENEYİ

Üstteki diyafram Millikan’ın yağ damlası deneyinin basitleştirilmiş versiyonudur. Başlangıcta yağ damlaları elektrik alan olmadığı için plakalar arasından düşer. Bu yağ damlaları kısa sürede odacık içindeki hava molekülleriyle sürtünerek terminal bir hıza ulaşır. Daha sonra elektrik alan oluşturulur ve değeri yeteri kadar büyükse yüklü olan damlacıklardan bazıları yükselmeye başlar. Bunun nedeni yukarı doğru olan FE elektirik kuvvetinin aşağı doğru olan W kuvvetinden daha büyük olmasıdır. Düşmesi muhtemel olan bir yağ damlası seçilir ve diğer tüm damlalar düşene kadar alternatif olarak voltaj kapatılarak alanın ortasında tutulur. Sonra deneye bu tek damla ile devam edilir. Damlanın düşmesine izin verilir ve elektrik alan yokken terminal hızı hesaplanır. Damla üzerine etkiyen sürüklenme kuvveti Stokes kuvveti uygulanarak incelenebilir. Buradaki amaç kimyada bir devrim olan millikan deneyini şu anki teknolojiyle ispatlama ve yük oranlarını bulmak. Yani yapılmış deneyi farklı yolla tekrar sonuca ulaştırmak. Bir çeşit ispat çalışması.

 

Okuldaki kimya zümresinin katkısıyla oldu. Haftanın belirli günleri toplanıp hocamızın talimatlarıyla ve deney hakkında yaptığımız çalışmalar sonucu oluştu. Yaklaşık 8 kişilik bir ekiptik.